HİZMETLERİMİZ
DOĞALGAZ TESİSATI
DOĞALGAZ TESİSATI

Doğalgaz yer altından çıkarılan, önem sıralamasında ham petrolden sonra ikinci sırada yer alan petrol türevi bir yakıttır. Bileşiminin büyük kısmını (%70 ~90) metan oluşturur. Doğalgaz ilk kez 1988 yılında Ankara’da kullanıldı, takip eden yıllarda başta İstanbul, Bursa, Eskişehir olmak üzere kullanımı yaygınlaştı.

Biz de GAP Tesisat ve Dekorasyon olarak, başta doğalgaz ısıtma sistemleri, konut kalorifer tesisatları olmak üzere mekanik tesisat ve inşaat sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Doğalgazın kullanımının mümkün olduğu her alanda hizmet veriyoruz.

Daha önce tecrübe ettiğimiz ve doğalgaz dönüşüm işlerini başarı ile tamamlayıp gaz arzını sağladığımız bazı sanayi iş kolları aşağıdaki gibidir.

  • Konutlarda Doğalgaz Tesisat İşlemleri
  • Endüstriyel çamaşırhaneler
  • Karafırın ve lahmacun fırınları
  • Kuyumcu imalathane hamlaçlar vb gibi
  • Boya fırınları
  • Tekstil kurutma fırınları
  • Fikse cihazları
  • Tekstil sanayi
  • Buhar kazan ve jeneratörleri
  • Konveyörlü – Döner arabalı hamur pişirme fırınları

Yukarıda doğalgaz ana başlığı altında yaptığımız işler ile birlikte mekanik tesisat olarak; kalorifer tesisatı, sıhhi su tesisatı, pis su tesisatı, havalandırma, kuru ve ıslak tip sprinkler tesisatı, yangından korunma, klima ve iklimlendirme, su arıtma sistemleri, havuz tesisatı vb. gibi konularda proje, mühendislik ve taahhüt hizmeti vermekteyiz.

Doğalgaz Tesisatı Fiyatı Ne Kadardır?

Doğalgaz tesisatı son derece dikkat edilmesi gereken ve yapılan yanlışlarda çok ciddi kazalara neden olan bir sistemdir. Sağlık güvenliği için doğalgaz boruları ve diğer doğalgaz malzemelerinin kalitesi çok önemlidir ve bu kalite arttıkça fiyat değişmektedir. Fiyat aralığındaki dalgalanmalar kullanılan malzemenin kalitesi ve doğal gaz tesisatı yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Ana hat ile birim içi doğal gaz tesisatında da fiyat değişmektedir. Can güvenliğini tehdit edebilecek bir durum ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken bir işlem olan doğal gaz tesisatı kurulumunda kesinlikle işinde ehil, kaliteli bir firma tercih edilmeli ve o firmanın öneri ve uyarılarına dikkat edilmelidir.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz başvurusunu yapan bir kişi daha sonra da kurulum aşamalarıyla karşılaşır. Firma kurulacak yere gelerek proje çizer. Güvenlik önlemleri için havalandırma açılması, gaz kaçağı alarmlarının takılması işlemleri özenle ve dikkatle yapılır. Eğer sistemin kurulacağı yapıda temel malzeme ahşapsa daha özel önlemler alınır. Projelendirme yapıldıktan sonra başvuru yapan kişi gaz dağıtım firmasına gider ve sözleşme imzalar. Sonrasında gaz dağıtım firması yetkilisiyle, proje mühendisi kurulum yapılacak yere giderek gerekli kontrollerini yapar. Uygun gördüklerinde gaz açım işlemini gerçekleştirirler. Uygun görülmediği takdirde gaz dağıtım firması, projeyi yapan firmaya ek süre verir. Bu ek sürede firma eksik ve yanlışlarını gidererek tekrar başvuruda bulunur. Doğalgaz tesisatlarının sağlıklı şekilde açılmaması sonrası kullanımlarda ortaya çıkacak en ufak bir sızıntının çok kötü olaylara sebebiyet verebilmesi sebebiyle bu tarz özel önlemler alınmaktadır.

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde yaygın şekilde kullanım alanına sahip olan ve her geçen gün daha da artan bir seyir izleyen doğalgaz tesisatları ülkemizde mevcut yerel yönetimler ve bunların iş ortakları halindeki doğalgaz firmaları ( doğalgaz şirketleri ) aracılığı ile uygulanabilmektedir. Kullanım gerektiren yerlerde ihtiyacı karşılayacak altyapının kurulması işlemleri sonunda bu bölgelerde doğalgaz kullanmak isteyen kişiler gerekli başvuruları yaparak doğalgaz tesisatı kurulumu yaptırabilirler. İnsanlar doğalgaz tesisatını doğalgaz sobasında ya da doğalgaz kombi de kullanabilir.

Buna göre herhangi bir işyeri veya daireye doğalgaz bağlatılması için öncelikle yetkili bir doğalgaz firmasına başvurulması gerekir. Kullanılacak cihazları müşteri belirledikten sonra şartnameye uygunluğuna bakılır. Gaz dağıtım firmalarının cihazlar üzerinde hassasiyeti vardır. Bu yüzden kendisinin vize verdiği cihazların kullanılmasını şart koşabilir. Bunun dışında ilk aşamada doğalgaz tesisatı talep eden kişi firmaya başvurur ve anlaşma sağlanır.